3 مورد از بهترین ابزارهای ITSM برای هر کسب و کاری

مدیریت خدمات فناوری اطلاعات، که به آن ابزار ITSM نیز می‌گویند، به تنظیم نحوه ارائه خدمات فناوری اطلاعات در یک شرکت، بر اساس بودجه، افراد، فرآیندها و نتایج در بسترهای داخلی و ابری کمک می‌کند. ITSM همچنین می‌تواند تأثیری بر تجربه کارمندان داشته باشد. زیرا وظایف مشخص و گردش کار ساده می‌شود.

بسیاری از شرکت‌ها از نرم‌افزار Help Desk برای ساده‌سازی و ایجاد اتوماسیون برای قابلیت‌ها، فرآیند و عملکرد ITSM خود استفاده می‌کنند؛ حتی اگر نرم‌افزار میز کمک به‌طور خاص برای ITSM طراحی نشده باشد.

بهترین نرم‌افزار ITSM حداقل شامل ویژگی‌های زیر خواهد بود:

  • مدیریت مشکل و مدیریت حوادث: راه‌حل‌هایی برای کاهش زمان از کار افتادگی و جلوگیری از حوادث قبل از وقوع را پیدا کنید و همچنین ابزارهای مدیریت حادثه را برای کمک به ساده‌سازی فرآیند در زمان وقوع پیدا کنید.
  • ابزار تیکت: ردیابی راه حل‌ها و تعیین کار بر اساس تخصص یا تجربه فنی و مشاهده روند در محدوده کار.
  • مدیریت دارایی: دستگاه‌ها و افزونه‌های فیزیکی را در طول چرخه عمر آن‌ها ردیابی و مدیریت کنید.
  • مدیریت مجوز: الزامات مجوز را مشاهده کنید و به‌روزرسانی‌ها را مدیریت کنید و از تغییرات یا تمدیدهای آتی مطلع شوید.

در این مقاله، ما دانش خود را برای گردآوری بهترین ابزارهای ITSM در چندین دسته مختلف جمع‌آوری کرده‌ایم:

  1. نرم‌افزار ITSM سازمانی
  2. مقیاس پذیر
  3. راه‌حل‌های امنیتی

1. نرم‌افزار ITSM سازمانی

شرکت‌های سازمانی، زمانی که نوبت به نرم‌افزار فناوری اطلاعات و مدیریت خدمات فناوری اطلاعات می‌شود، نیازهای پیچیده‌ای دارند؛ خواه تأمین دستگاه‌ها و سرورها برای نیروی کار باشد یا حفظ یا جستجوی راه‌هایی برای خودکارسازی فرآیندها. عملکرد SLA باید در انواع برنامه‌های ابری و داخلی به دست آید و شرکت‌ها باید اطمینان حاصل کنند که مدیریت تغییر، پشتیبانی می‌شود.

در سازمان‌های بزرگ‌تر، مدیریت دانش و نیاز به ابزارهای فناوری برای پشتیبانی از پایگاه دانش به‌روز نیز مطرح می‌شود. این ابزارهای ITSM به کاهش استرس بخش فناوری اطلاعات و تبدیل شدن به ابزاری برای موفقیت کمک می‌کند. این پلتفرم‌های ITSM به ویژه برای مدیریت خدمات سازمانی طراحی شده‌اند.

نرم‌افزار ServiceNow

ServiceNow در دسته نرم‌افزار ITSM سازمانی قرار دارد که  ابزار میز خدمات خود را بر اساس سهولت در استفاده به مانند راه‌اندازی، ایجاد فرآیند کسب و کار و… به بازار عرضه کرده است. ابزار مدیریت خدمات، فرآیندهای ITIL داخلی را برای کمک به شما در شروع کار ارائه می‌کند و Visual Task Boards به تیم شما اجازه می‌دهد بدون سازمان‌دهی مجدد گردش کار، گردش کار خود را حفظ کنید.

ویژگی‌های اتوماسیون این نرم‌افزار، راه‌حلی را ارائه می‌دهد که به تیم شما کمک می‌کند کارهای تکراری را خودکار کنید و با یک گردش کار ساده‌تر، مشکلات سخت‌تر را حل کند. یک پورتال کاربر آنلاین به مشتریان، این امکان را می‌دهد که به راحتی با آنها تماس گرفته و تحویل خدمات را درخواست کنند و اطلاعات مورد نیاز را در قسمت جلویی به شما می‌دهد.

2. مقیاس پذیر

در این دسته، ابزاری را خواهید یافت که برای کسب و کارهای کوچک و در حال رشد مناسب هستند، اما همچنین به عنوان راه‌حلی برای رشد آینده طراحی شده‌اند.

میز خدمات SolarWinds

SolarWinds Service Desk به تیم‌هایی با هر اندازه، قابلیتی را می‌دهد تا یک سیستم مدیریت خدمات فناوری اطلاعات را بسازند. از مشاغل کوچک و مقیاس‌هایی متوسط تا سطح سازمانی. SolarWinds Service Desk به دپارتمان‌های فناوری اطلاعات کمک می‌کند تا بینشی در مورد مشکلات و سطوح خدمات مربوط به میز خدمات کسب کنند تا کارایی را در کل محیط خود افزایش دهند و همچنین رضایت مشتری را بهبود بخشند.

میز خدمات SolarWinds

3. راه‌حل‌های امنیتی

ابزارهای ITSM این بخش، با در نظر گرفتن امنیت اطلاعات ساخته شده‌اند. این ابزارها چه انتقال ایمن داده‌ها بین سیستم‌ها، چه پشتیبان‌گیری از داده‌ها در سراسر شرکت شما، چه مدیریت دانش یا مسدود کردن تهدیدهای خارجی باشد، همه این ها را پشتیبانی میکنند.

نرم‌افزار Symantec

Symantec برای مدت طولانی، پیشرو در امنیت اینترنت بوده است و آنها همین رویکرد را به ابزار ITSM خود می‌آورند. از این نرم‌افزار برای مدیریت پچ، مدیریت دارایی، مدیریت دانش و مدیریت مجوز نرم‌افزار برای دستگاه‌های Windows و Mac در کل شرکت خود استفاده کنید. ابزارهای مدیریت دارایی شامل کشف دستگاه و مدیریت مجوز است تا به شما در درک و بهبود دستگاه‌های موجود در شبکه کمک کند.

نرم افزار Symantec

مقاله‌های بیشتر