مدیریت انبار قطعات (Inventory Management)

بخش انبار قطعات مربوط به واحد IT میباشد که از طریق آن موجودی انبار قطعات خود را به روز نگه داشته و آمار اقلام خریداری شده و سوابق هر قطعه قابل مشاهده و ردگیری میباشد. در این بخش می‌توان انبارهای متعددی به ازای بخشها و پروژه های مختلف تعریف نمود و مشخص کرد چه افرادی به هر کدام از این انبارها دسترسی خواهند داشت.

مدیریت آسان موجودی انبار قطعات

نرم افزار Helpdesk گاما به شما این امکان را می دهد تا انبارهای بخش فناوری اطلاعات خود را (انبار اصلی، انبار قطعات دست دوم، انبار پیمانکار و …) را تعریف کرده و مسئولین هر انبار را مشخص نمایید. هر انبار موجودی خودش را داشته و امکان انتقال و حواله قطعات بین انبارها به آسانی امکان پذیر است. در گاما به راحتی می توانید آمار ورود و خروج قطعات را مشاهده کرده و موجودی قطعات انبار خود را مدیریت نمایید.

انبار قطعات در گاما ITSM
اصلاح موجودی محصول در گاما ITSM

با تعریف نقطه سفارش نگران اتمام موجودی قطعات در انبار خود نباشید

یکی از مزایای مهم نرم افزار گاما در مدیریت انبار، تعریف نقطه سفارش می باشد. شما می توانید برای هر مدل قطعه در انبار نقطه سفارش مشخص کنید تا قبل از اتمام آن قطعه به شما هشدار دهد تا برای خرید، اقدامات لازم را صورت دهید.

با گاما گارانتی قطعات خریداری شده را فراموش نمی کنید

قطعاتی که خریداری می کنید مدت گارانتی مشخصی دارند که شما آنها را در هنگام ورود به انبار وارد می کنید. یکی از مهمترین کاربردهای گارانتی در گاما این است که مثلا اگر کاربر درخواستی در مورد خرابی دستگاه ارسال کند و شما پی ببرید که قطعه آن خراب شده است به راحتی می توانید مطلع شوید که قطعه مورد نظر گارانتی دارد یا خیر و در صورت داشتن گارانتی دیگر خودتان آن را تعمیر نمی کنید.

هزینه های خرید و تعمیرات قطعات خود را بطور چشم گیری کاهش دهید

شما سالانه برای خرید قطعات جدید و همینطور تعمیر قطعات خراب هزینه قابل توجهی صرف می کنید و هر سال این روند ادامه دارد. اگر بتوانید مدل قطعاتی را که زودتر خراب می شوند شناسایی کنید و یا تشخیص دهید که قطعات کدام دستگاهها بیشتر دچار مشکل می شوند به سرعت می توانید فرسوده بودن قطعات دستگاهها را شناسایی کرده و همچنین مدل قطعاتی را خریداری کنید که طول عمر بیشتری دارند. بسیاری از شرکتها با استفاده از نرم افزار گاما بودجه خرید قطعات سال آینده خود را به راحتی و بدون صرف هزینه های اضافی برآورد می کنند

مدیریت سوابق قطعات مصرفی

در بحث مدیریت انبار، نگهداری سوابق هر قطعه همیشه حائز اهمیت بوده است. قطعات بعد از خرید وارد انبار می شوند و ممکن است به زودی مصرف شوند. این قطعات دوباره خراب شده و نیاز به تعمیر پیدا می کنند. چنانچه قطعه قابل تعمیر باشد آن را تعمیر کرده و به انبار دست دوم باز می گردانیم. دانستن همه این سوابق و اینکه هر قطعه چند مرتبه تعمیر شده به شما کمک می کند تا بتوانید در خصوص اسقاط نمودن قطعات فرسوده به سرعت تصمیم گیری نمایید.

گزارش دارایی ها در گاما ITSM

گاما جامع‌ترین نرم‌افزار مدیریت انبار پشتیبانی

نرم افزار Helpdesk گاما در بخش مدیریت انبار فناوری اطلاعات بسیار کامل و جامع بوده و ما سعی کرده ایم با کوششی که در این زمینه داشته ایم تمامی نیازهای شما را در بخش مدیریت انبار IT فراهیم کنیم. نرم افزار گاما در حال حاضر در شرکت پارس سداد راه اندازی شده که یکی از بزرگترین پروژه های کشور به حساب می آید و این شرکت به طور تمام و کمال مدیریت انبارهای خود را در سراسر کشور با استفاده از از این ماژول و فرایندهای زیر انجام می دهد. حال وقت آن رسیده است تا با مهمترین فرایندهای انبار گاما آشنا شوید:

شما برای خارج کزدن دستگاهها و قطعات خود از واحد یا شرکت به این فرایند نیاز دارید. گاما برگه خروج استاندارد شرکت شما را چاپ می کند و شما دیگر نیازی به پر کردن اطلاعات آن ندارید.

با کمک نقطه سفارش و روشهای دیگر برای خرید کالا می توانید درخواست خرید پر کنید. با تایید مدیر مسئول این سند برای مسئول خرید ارسال می گردد.

بعد از خرید کالا برای ورود کالاهای خریداری شده به انبار می توایند از این فرم استفاده کنید. این فرم بعد از تایید مسئول انبار، موجودی انبار را به روز رسانی می کند.

این فرایند بیشتر زمانی کاربرد دارد که کاربر به طور مستقیم می خواهد از مسئول انبار کالایی را درخواست کند.مثل پد ماوس، سی دی و … .

برای تحویل کالا به کاربر یا کارشناس فناوری اطلاعات از این فرایند استفاده می شود.

چنانچه شخصی بخواهد کالایی مثل قطعه تعویض شده را به انبار برگرداند از این فرایند استفاده می شود.

برای شارژ کردن یک انبار توسط انبار دیگر از این فرایند استفاده می شود.

فرمهای انبار در گاما ITSM

در این جدول، فهرست فرمهای انبار در سامانه ITSM و کاربردهای هریک به طور خلاصه شرح داده شده است:

نام فرم شرح
خرید، ورود به انبار به کمک این فرم کالاها و قطعاتی که تا کنون هیچ سابقه‌ای در سامانه ندارند، در انتهای فرایند وارد انبار می‌شوند
درخواست خرید اگر کالایی در انبار وجود ندارد و نیاز به خرید دارید، درخواست خرید را صادر کنید.
برگشت کالا به انبار برای برگرداندن کالاهایی که در بخش تجهیزات و داراییها وجود دارند از این فرم استفاه می‌شود. در انتهای این فرایند داراییهای انتخاب شده از بخش دارایی خارج شده و وارد انبار می‌شود.
تحویل، خروج از انبار برای خروج کالاهایی که در انبار هستند از این فرم استفاده کنید. در انتهای این فرایند موجودی انبار خارج شده و به حساب شخص گیرنده در فرم خروج وارد در بخش دارایی نوشته می‌شود. وضعیت این کالاها براساس دلیل حواله که در فرم انتخاب می‌شود تعیین می‌شود.
حواله انبار برای انتقال موجودی انبار از یک انبار به یک انبار دیگر (مقصد) از این فرم استفاده می‌شود.
مرجوع کالا همانند حواله کالاست که کارشناسان به کمک آن می‌توانند قطعاتی که به حساب کارشناسان ثبت شده است را به انبار اصلی (مقصد) بر می‌گردانند.
تحویل به کارشناس تحویل کالا همانند حواله کالاست، که در انتهای این فرآیند کالاها و قطعات از انبار مبدا به انبار موقت به نام کارشناس مورد نظر وارد می‌شود.
درخواست تعمیر کالاها، قطعاتی که در انبار با وضعیت نیازمند تعمیر ثبت شده است را می‌توانید با این فرم از انبار برای تعمیر توسط کارشناسان خارج کنید. در انتهای این فرایند به ازای هر قلم انتخاب شده در این فرم یک فرم تعمیر وابسته ایجاد می‌شود.
ارسال به تعمیرات تخصصی شبیه همان درخواست تعمیر می‎باشد، برای شرکتهایی مناسب است که دارای تعمیرگاه مرکزی هستند، و انبارهای متعدد در سطح کشور می‌باشند.

قابلیت‌های گاما ITSM