در جهانی که همگی ما با چالش زمان دست و پنجه نرم می‌کنیم، هم مشتریان و هم کارمندان انتظار دارند تجربه پشتیبانی یکپارچه‌ای داشته باشند که باعث شود هم در زمان خود صرفه‌جویی کنند و هم احساس ارزشمندی کنند. میز کمک، سنگ بنای یک تجربه عالی خدمات مشتری است که اغلب از آن چشم‌پوشی ‌می‌شود.

این روزها نرم افزار Help Desk و اهمیت آن بر مدیران و کارشناسان واحد فناوری اطلاعات پوشیده نیست. اکثر شرکتها و سازمانها نیاز اساسی برای راه‌اندازی نرم افزار Help Desk در مجموعه خود را احساس کرده و در تلاشند تا با انتخاب یک نرم افزار Help Desk مناسب، بتوانند مشتریان (کاربران) خود را راضی نگه دارند. قبل از اینکه بگوییم نرم افزار Help Desk چیست ابتدا باید به سوال زیر جواب دهیم.

Help Desk چیست؟

تعریفهای زیادی در خصوص میز کمک (Help Desk) ارائه شده است که اکثر آنها درست بوده ولی دقیق نمی باشند. برخی Help Desk را شخصی می‌نامند که در سازمان به درخواستها و نیاز کاربران پاسخ می‌دهد. برخی دیگر آن را نقطه تماس (SPOC) بین مشتری و واحد خدمت‌رسانی می‌دانند. اما دقیق‌ترین تعریفی که می‌توان از واژه Help Desk داشت:

هلپ دسک (Help Desk) به نقشی در سازمان گفته می‌شود که وظیفه دارد درخواستهای مشتریان را پاسخ داده، نیاز اصلی را شناسایی نماید و با ارائه یک راهکار مناسب در سریع‌ترین زمان ممکن مشکل یا نیاز کاربر را پاسخ دهد.

اگر نقش هلپ دسک در واحد فناوری اطلاعات درست انتخاب شود رضایت حداکثری مشتریان (کاربران) را به همراه خواهد داشت. نکته‌ای که در اینجا وجود دارد این است که هلپ دسک یک نقش است که می‌تواند انسان باشد و یا یک سیستم.

نرم افزار Help Desk چیست؟

تعریف Help Desk از منظر کریس گروسپیتش

میز کمک بسته به ماهیت کسب و کار شما ‌می‌تواند معنای زیادی داشته باشد. اما همه اینها در اصل، کمک به مردم و خدمت به عنوان مکانی بر‌می‌گردد که آنها ‌می‌توانند برای دریافت کمک به آنجا بروند. کریس گروسپیتش مدیر ارشد بخش وکالت در شرکت زندسک.

نرم افزار Help Desk چیست؟

نرم افزار Help Desk ابزاری است که به سهولت و تسریع مدیریت خدمات فناوری اطلاعات سازمان کمک می‌کند. نرم افزار Help Desk با خودکارسازی فرایندهای فناوری اطلاعات کمک می‌کند تا به راحتی و در سریع‌ترین زمان ممکن بتوانید درخواستها و نیازهای کاربران خود را پاسخ دهید.

نرم افزار Help Desk تماس‌های تکراری و پشت سر هم کاربران را حذف کرده و به آنها اجازه می‌دهد تا بتوانند به صورت لحظه‌ای و بدون تماس تلفنی از آخرین وضعیت درخواستهای خود مطلع شوند.

بدون وجود نرم افزار Help Desk گزارش دقیقی از درخواست کاربران نخواهیم داشت بنابراین سابقه رخدادها و مشکلات کاربران در دسترس نخواهد بود. با در دست داشتن تاریخچه مشکلات می‌توانیم پایگاه دانش تعریف کرده تا در صورت وقوع مشکلات تکراری به رفع هرچه سریع‌تر مشکلات کمک کنیم.

یکی از قوی‌ترین نرم‌افزارهایی که به مدیریت خدمات فناوری اطلاعات سازمان شما کمک می‌کند نرم افزار Help Desk گاما می‌باشد. برای آشنایی بیشتر با این نرم‌افزار به بخش ویژگی های گاما مراجعه نمایید.

نرم افزار Help Desk الزامی برای سازمانهای بزرگ

امروزه نرم افزار Help Desk تبدیل به ابزار مهم مدیریت فناوری اطلاعات در سازمانها شده است. تقریبا بدون این نرم افزار مدیریت درخواستهای کاربران امری محال خواهد بود. یک هلپ‌دسک ‌می‌تواند از شرکت‌ها در هر اندازه و نوع آن شرکت، پشتیبانی کند. (از شرکت‌های چند ملیتی که از میلیون‌ها مشاغل دیگر به چندین زبان پشتیبانی ‌می‌کنند، تا مشاغل کوچک مصرف‌کننده که نیاز به پاسخگویی سریع به سئوالات مشتری و بدون استخدام نیروهای بخش پشتیبانی دارند)

مهمترین مزیت‌های نرم‌افزار Help Desk

در حالی که یک هلپ‌دسک دارای مزایای فراوانی است‌، در اینجا چند مورد از مهمترین موارد ذکر شده است:

 • افزایش رضایت مشتریان (کاربران)
 • حذف کاغذ
 • کاهش تماس‌های تلفنی
 • خودکارسازی فرایندها
 • صرفه‌جویی در زمان و منابع (نیروی انسانی و …)
 • صرفه‌جویی در هزینه
 • در معرض نمایش قرار گرفتن زحمتهای کارشناسان IT
 • ارائه گزارش‌های تصمیم‌ساز

چه تفاوتی بین Help Desk و Service Desk وجود دارد؟

بعضی از مشاغل به جای اصطلاح هلپ‌دسک از اصطلاح سرویس‌دسک استفاده ‌می‌کنند. برخی دیگر استدلال ‌می‌کنند که تفاوت بین میز کمک و میز خدمت در این است که میز خدمت تکامل یک میز کمک است و نشان دهنده تمرکز جدیدی در خدمت به کاربران نهایی به روشی سریع و شخصی است.

چه تفاوتی بین Help Desk و Service Desk وجود دارد؟

چه چیزی باعث بهتر شدن تجربیات Help Desk کارمندان می‌شود؟

با داشتن یک رابط عامل مجازی بهتر، وقت کارکنان آزاد می‌شوند تا سریعتر به مسائل پیچیده‌تر پاسخ دهند. همچنین کارکنان باید صبورتر و در دسترس‌تر باشند.

بنابراین، صبور باشید و از دیگران یاد بگیرید و در نظر داشته باشید درخواست‌هایی با زمان انجام بیشتر، نیاز به راه‌حل‌های زبانی متعدد و هوش مصنوعی پیچیده‌ای اشاره دارد که می‌تواند به سؤالات روتین 24/7 پاسخ دهد.

چه ویژگی‌هایی باید در یک نرم‌افزار Help Desk وجود داشته باشد؟

 1. اتوماسیون تیکتینگ

اتوماسیون تیکتینگ برای هر سیستم میز خدمت‌، صرف نظر از صنعت‌، لازم و ضروری است. اتوماسیون می‌تواند بسیاری از کارها را انجام دهد و به شما یادآوری کند که به تیکت‌ها پاسخ دهید، تعداد و گذشته تیکت‌ها برای یک کاربر خاص را به شما نشان دهد. این ویژگی بسیار قدرتمند است.

      2. اطلاعات وضعیت SLA (قرارداد سطح خدمات)

اولین باری که کارمندان پشتیبانی به تیکت نگاه می‌کنند‌، سعی می‌کنند فوریت آن را بسنجند و در بین تیکت‌های دیگر اولویت‌بندی کنند. با داشتن اطلاعات SLA درست در سیستم تیکتینگ‌، اولویت‌بندی تیکت و جلوگیری از تخلفات SLA آسان‌تر است.

    3. مدیریت محصولات و موجودی کالا

مدیریت محصول و موجودی کالا، نجات‌دهنده هر شرکتی است که با محصولات فیزیکی یا مجازی سرو کار دارد. ردیابی این اطلاعات را می‌توان برای هر مشتری، مستقیماً در صفحه تیکت آنها نشان داده شود.

نرم افزار Help Desk گاما چیست؟

نرم افزار Help Desk گاما ابزاری برای مدیریت خدمات فناوری اطلاعات شرکتها و سازمانهای بزرگ می‌باشد که منطبق با چارچوب ITIL طراحی شده است. نرم افزار گاما با گزارشهای مدیریتی و تصمیم‌ساز به مدیران فناوری اطلاعات کمک می کند تا بهترین تصمیم را در خصوص مدیریت بهتر خدمات خود اتخاذ نمایند.

برخی از مهمترین امکانات نرم افزار هلپ دسک گاما به شرح زیر می‌باشد:

 

چرا نرم افزار Gamma ITSM را انتخاب کنم؟

 • نرم افزار Helpdesk گاما نرم افزاری است کاملا بومی که  با استفاده از بروزترین تکنولوژیهای طراحی، توسعه نرم‌افزاری مطابق با چهارچوب ITIL و منطبق  با نیازهای روز سازمانهای ایرانی از قبیل بانکها، سازمانهای دولتی، شرکتهای خدماتی و…  به منظور خودکار سازی فرایندهای سازمان و … طراحی، توسعه و پیاده سازی شده است
 • تجربه راه‌اندازی موفق در بیش از 200 سازمان بزرگ ایران با تنوع کاری متفاوت از جمله شرکتهای نفتی، بانکها، سازمانها و …
 • امکان یکسان‌سازی با سایر سامانه‌های سازمانی به منظور یکپارچه‌سازی سامانه‌ها از طریق api، مانند مانند مانیتورینگ، VOIP، پرتال سازمانی و …
 • امکان برقراری ارتباط از طریقMail Server و Sms service  به منظور اطلاع رسانی از طریق ایمیل و Sms
 • وب سرویسهای متعدد برای برقراری ارتباط با سایر نرم افزارهای مانند مانیتورینگ، VOIP، پرتال سازمانی، و …
 • کاملترین نرم‌افزار Helpdesk در زمینه فرآیندهای انبار پشتیبانی شامل درخواست کالا، خرید، خروج، تعمیرات و …
 • امکان تعریف گردش کار work flowهای مختلف برای هر یک از فرمها برحسب شرایط مختلف به صورت ویژوال با  نمادهای BPMN
 • فرم‌ساز، امکان تعریف فرمهای سفارشی به صورت Drag &Drop ایجاد گردش کار متناسب با فرم
 • چند زبانه
گامادسک

ماژولهای Gamma ITSM