دشوار است که برای عملکرد بهتر کارکنان سازمان، رهبران (مدیران) آنها را عوض کنید. مطالعات مدیران و شرکتها به طور مداوم نشان می‌دهد که رهبری مؤثر، معیارهای داخلی مانند حفظ کارمندان و موارد بیرونی مانند عملکرد مالی را بهبود می‌بخشد.

 

تحقیقات ما در مورد رهبران نشان می‌دهد که مؤثرترین رهبران روی این موضوع تمرکز دارند:

نکات مدیریتی
 • همکاری با تیم‌ها، جستجوی ایده‌های اعضای تیم و درگیرکردن آنها در تصمیماتی که روی آنها تأثیر می‌گذارد.
 • شناخت کارمندان، به ویژه با فراخوان دادن دستاوردها و کمک به کارکنان برای پیشرفت در مشاغلشان.
 • الهام بخشیدن به کارمندان با نشان‌دادن اینکه رهبران شایسته، صادق و قابل اعتماد هستند.

بنابراین چگونه می‌توانید رهبران مانند این را در شرکت خود پرورش دهید؟

مهم‌ترین رفتارهای مربوط به مدیران بزرگ سازمان خود را مشخص کنید

در حالی که ویژگی‌های خاصی از اثربخشی مدیر در اکثر شرکت‌ها اعمال می‌شود، بینش واقعی ناشی از شناسایی رفتارهای منحصر به فرد است که به بهترین وجه به فرهنگ، نیازهای مشتری و اهداف استراتژیک سازمان شما تبدیل می‌شود. اول، مدیران درون سازمان خود را که روابط با اعتماد بالا ایجاد می‌کنند، شناسایی کنید. در اینجا، اطلاعات و نظرخواهی ازکارمندان، موثرتر هستند. با این مدیران مصاحبه کنید و از آنها بخواهید تا توضیح دهند که “چگونه”، آنچه انجام داده اند را، انجام دادند. از این اطلاعات برای شناسایی سه تا پنج رفتار استفاده کنید که یک محیط کاری عالی ایجاد می‌کنند و آن رفتارها را در سازمان خود به اشتراک بگذارید.

اعتماد ایجاد کنید

کارمندان زمانی از رهبران خود پیروی می‌کنند که به آنها اعتماد داشته باشند. آنها به مدیران اعتماد دارند زیرا معتقدند که آنها صالح، صادق و قابل اعتماد هستند. شما می‌توانید به سه طریق اعتماد به رهبری خود را القا کنید:

 • ایجاد اعتبار: کاری که می‌گویید را انجام دهید. اگر به کارمند خود قول یک پروژه یا یک فرصت یادگیری می‌دهید، به آن عمل کنید.
 • با احترام رفتار کنید: اطمینان داشته باشید که افراد شما، برای موفقیت آماده شده‌اند. آنها را با بهترین منابع و پشتیبانی‌ها، مسلح کنید.
 • تصمیمات منصفانه بگیرید: این مورد برای ایجاد اعتماد به مدیریت شما، اساسی است. اعتماد به نفس در اثربخشی مدیریتی شما، به‌ویژه در مورد تصمیمات ارتقاء و برای افراد متفاوت از شما (اعم از جنسیت، پیشینه نژادی یا تصدی) اساسی است.

یک همکار واقعی باشید

با تیم خود همکاری کنید تا بتوانید برنامه‌ها را ایجاد کرده و ایده‌های جدیدی را برپا کنید. این به معنای دستیابی به اجماع یا تصمیم‌گیری توسط رهبران نیست. ما در مورد همکاری واقعی صحبت می‌کنیم. همکاری خود را مانند موارد زیر بهبود ببخشید:

 • درگیر کردن تیم خود در تصمیماتی که بر آنها تأثیر می‌گذارد. قبل از تصمیم‌گیری، بازخورد خود را دریافت کنید. به عنوان مثال، رفتن به فضای اداری جدید و نگرانی‌هایی که در مورد تغییر وجود دارد را برطرف کنید.
 • به دنبال نظرات کارمندان در مورد مشکل بعدی که می‌خواهید حل کنید، باشید.
 • داشتن مکالمه منظم یک به یک و غیر رسمی مانند ناهارهای اتاق کار و یا صحبت‌کردن در جایی به غیر از محل کار.

این رفتارهای مدیریتی مؤثر باعث می‌شود تا کارمندان شما احساس کنند که ارزشمند و به نوبه خود، الهام بخش هستند و به بهترین وجه ممکن، کار خودشان را انجام می‌دهند.

شناخت کارمندان خود را به یک عادت تبدیل کنید

شناخت کارمندان به تک‌تک کارمندان نشان می‌دهد که سهم خود را می‌شناسند و قدردانی می‌کنند. مطالعه تعامل کارمندان توسط O.C. Tanner (شرکت تانر یک شرکت تولید کننده جوایز خرده‌فروشی و شرکتی در ایالات متحده است) نشان داد که شناخت شخصی، عامل اصلی پیشرفت کارکنان است. حتی بیشتر از پرداخت، تبلیغات، کار الهام بخش، آموزش یا استقلال.

چگونگی ارتقاء کارکنان خود را بازاندیشی کنید

اگر مدیریت یک تیم بزرگتر، تنها راه ارتقاء در شرکت شماست، ممکن است بخواهید روند ارتقاء خود را دوباره بررسی کنید. ممکن است برخی از افراد به عنوان یک فرد یا بخشی از یک تیم برای سازمان ارزش بیشتری داشته باشند. شرکت‌های هوشمند و مدیران مؤثر چندین راه موفقیت برای کارمندان ایجاد می‌کنند. مانند:

 • به افراد کمک کنید تا مسئولیت‌های جدیدی را بدست آورند و مهارت‌های خود را از طریق پروژه‌های جدید، حرکات جانبی و تکالیف کششی توسعه دهند.
 • در برنامه‌های توسعه کارمندان نقش فعالی داشته باشید.
 • کارمندان می‌توانند روش‌های اضافی به یک پروژه بیفزایند یا تخصص خود را در مورد چیزهایی خارج از مسئولیت‌های عمومی خود قرار دهند. پس مراقب باشید.

به روند عملکرد سنتی تلنگر بزنید

این موضوع عادی است که مدیران، کارمندان خود را ارزیابی و بازبینی کنند. اما مدیران عالی می‌خواهند بازخوردها را به هر دو روش انتقال دهند. آنها اطمینان می‌دهند که بررسی‌های کارکنانشان نه تنها به فرهنگ سازمانی، بلکه به اثربخشی مدیریت توجه می‌کند. در شرکت‌های دارای مجوز TM، کلیه کارمندان در بررسی اعتماد به نفس خود از هر پنج رفتار فوق، میزان مدیریت را ارزیابی می‌کنند. کارکنان بر رفتار مدیریت تأثیر می‌گذارند. این بازخورد معتبر، تصویری متفاوت از اثربخشی مدیریت را نشان می‌دهد. از امروز درک و بهبود کارآیی مدیریت خود را شروع کنید.

مطالب بیشتر

قانون پارکینسون چیست؟