با پیشرفت تکنولوژی در طول سال‌ها، نقش و مسئولیت‌های مدیر ارشد فناوری اطلاعات یا (CIO (chief information officers نیز پررنگ‌تر شده است. امروزه، CIOها کارمندان IT یک سازمان را هدایت می‌کنند و همچنین استراتژی‌ها و سیستم‌های کامپیوتری را توسعه می‌دهند.

CIO و CTO چیست؟

از آنجا که فناوری برای مشاغل بزرگ و کوچک ضروری شده است‌، دو نقش در سطح اجرایی متداول شده‌اند:

 • مدیر ارشد اطلاعات (CIO)
 • مدیر ارشد فناوری (CTO)

اما تمایز بین این دو ممکن است گیج کننده باشد. زیرا “اطلاعات” و “فناوری” معمولا دست به دست هم می‌دهند. بنابراین‌، تفاوت این دو نقش چیست؟ چگونه یکی بر روی فناوری متمرکز می‌شود در حالی که دیگری بر اطلاعات متمرکز است؟

یک تمایز ساده این است که CIO معمولا هدف آن بهبود فرآیندهای درون شرکت است (مانند باطن)؛ در حالی که CTO با استفاده از فناوری، بهبود یا نوآوری محصولات برای مشتریان را فراهم می‌آورد (مانند ظاهر).

بیایید نگاهی به تفاوت بین نقش CIO و CTO و همچنین اینکه آیا شرکت شما باید یکی یا هر دو را استخدام کند‌، بی‌اندازیم.

cio-cto تفاوت در چیست

CIO چیست؟

به صورت کلی و مختصر، نقش CIO شامل اطمینان از کارآیی فرآیندهای کسب و کار با هدف ارتقا بهره‌وری کارمندان و واحدهای کسب و کار است.

CIO مسئول مدیریت و حصول اطمینان از عملیات‌های پی‌درپی، سیستمهای مهم ماموریت و امنیت کلی از میزهای کمک و سیستمهای سازمانی گرفته تا ارائه خدمات و مدیریت برنامه است. تأثیر واضح CIO را می‌توان با معیارهای مختلف تعیین کرد.

CIO را می‌توان به عنوان تشویق‌کننده نهایی برای همه فناوری‌های داخلی و فرآیندهای دیجیتال دانست. بخش IT به دلیل پیچیدگی و گستردگی‌ای که دارد، سبب می‌شود تا روند برطرف شدن مشکلات طولانی شود که به همین دلیل بخش IT در بین سایر واحدهای کسب و کار شهرت خوبی ندارد. بنابراین نقش CIO در بهبود تصویر ذهنی از IT و شهرت خدمات IT در شرکت است.

اما CIO فقط فناوری متمرکز نیست. یک CIO خوب کل بخش IT را با سایر واحدهای کسب و کار ادغام می‌کند. به عنوان مثال، اگر یک واحد کسب و کار به دنبال فناوری برای دیجیتالی کردن، بهبود یا حتی خودکارسازی فرآیندها باشد، CIO مسئول مدیریت این فرایندها است.

مسئولیت‌های CIO

برخی از مسئولیت‌های CIO شامل موارد زیر است:

 • مدیریت تمام زیرساخت‌های فناوری
 • نظارت بر عملیات و بخشهای IT
 • تراز و استفاده از فناوری برای ساده‌سازی فرایندهای کسب و کار
 • تمرکز بر نیازهای کارمندان داخلی و واحدهای کسب وکار داخلی
 • همکاری با ISP و فروشندگان برای افزایش بهره‌وری
برای موفقیت یک CIO در این نقش‌، داشتن دانش عمومی‌در مورد طیف گسترده‌ای از فن آوری ضروری است. هرچند نمی‌توان انتظار داشت CIO دانش تخصصی هر سیستم را داشته باشد. مهارت‌های مدیریتی و ارتباطی نیز ضروری است. CIO می‌تواند بر ده‌ها کارمند IT و تیم‌های مختلف IT نظارت کند و همچنین CIO باید بتواند نیازها و استراتژی‌ها را با سایر مدیران اجرایی و مدیران بخش، برقرار کند.

CTO چیست؟

مدیر ارشد فناوری بر ایجاد و استفاده از فناوری برای کمک به رشد کسب و کار متمرکز است. CTO بر مشتریان خارجی متمرکز است. کسانی که محصولات شرکت شما را خریداری می‌کنند؛ حتی اگر محصول دیجیتالی یا مبتنی بر فناوری نباشد. همانطور که مشتریان باهوش‌تر و آگاه‌تر از کالاها و یا نرم‌افزارها استفاده می‌کنند، CTO باید نوآورانه و در لبه پیشرفته فناوری باقی بماند تا شرکت بهترین محصولات را ارائه دهد.

برای این منظور‌، CTO اغلب مسئول تیم‌های مهندسی و توسعه دهنده است که برای بهبود و نوآوری پیشنهادات شرکت بر تحقیق و توسعه تمرکز دارند.

مسئولیت‌های CTO

CTO ممکن است مسئول موارد زیر باشد:

 • مالک پیشنهادات فنی و محصولات خارجی این شرکت است
 • استفاده و بررسی فناوری برای ارتقا محصولات خارجی شرکت
 • مدیریت تیم‌های مهندسی و توسعه دهنده
 • همه فن‌آوری‌های شرکت را بفهمد و لمس کند
 • همسویی معماری محصول با اولویت‌های کاری
 • همکاری با فروشندگان در زمینه راه‌حل‌های تأمین

اگرچه CTO متمرکز بر فناوری است؛ اما پیشرفت‌های فناوری و تکیه بر زمینه‌ای در محاسبات یا مهندسی نرم‌افزار را شامل می‌شود. یک CTO موفق باید از مهارت‌های مغز راست مانند خلاقیت نیز استفاده کند. نوآوری ممکن است با یک سئوال ساده شروع شود: “چگونه می‌توانم از این فناوری، متفاوت از بقیه استفاده کنم؟”

همکاری همچنین یک مهارت اساسی است. زیرا CTO برای دستیابی به کاری که قبلا انجام نشده است، نیاز به همکاری با مهندسان داخلی و فروشندگان خارجی دارد.

CIO و CTO: آیا به هر دو نیاز دارید؟

اگرچه CIO‌ها و CTO‌ها ممکن است توسط افراد اشتباه گرفته شوند، اما هر دو نقش برای موفقیت شرکت شما حیاتی است. فکر کردن در مورد این که یکی از نقش‌ها برتر یا سرتر است، بیشتر در شرکت‌های کوچکتر که فاقد بودجه برای هر دو هستند، اتفاق می‌افتد. در حقیقت، شرکت‌های موفق اغلب با حضور پررنگ CIO و CTO مشخص می‌شوند.

اگر به دنبال استخدام یا ایجاد موقعیت CTO یا CIO هستید‌، این سئوالات راهنما را در نظر بگیرید تا مشخص کنید که در واقع به چه نقشی نیاز دارید:

 • آیا شما قصد بهبود فرآیند کسب و کار یا یک محصول را دارید؟
 • یا شما در خدمت سازمان خود هستید یا در خدمت مشتریان خارجی؟

نکته مهم این است که CIO بیشتر از در حوزه عملیات IT کسب و کار است؛ جایی که CTO‌ها تجربه مهندسی نرم‌افزار بیشتری دارند. شرکتها به همان اندازه که به یک مبتکر و یک حلگر خلاق که بتواند از فناوری برای بهبود پیشنهادات کسب وکار استفاده کند‌، به یک نفر برای پشتیبانی و ارتقا کارمندان مولد و فرآیندهای کسب و کار نیز نیاز دارند.

منبع: www.bmc.com

مقاله‌های بیشتر