مدیریت کسب و کار فناوری اطلاعات (ITBM) که بعضا با نام مدیریت سازمانی فناوری اطلاعات شناخته می‌شود، مفهومی‌ نوظهور در فناوری اطلاعات شرکت است. بنظر شما آیا این نام، یک روش متفاوت است یا فقط یک طعم قدیمی‌ با نامی‌ جدید است؟

ITBM چیست

مدیریت کسب و کار IT چیست؟

مدیریت کسب و کار فناوری اطلاعات (ITBM) به عمل کنترل و انجام اطلاعات تجاری، سیستم‌های فناوری اطلاعات‌، عملیات‌، خدمات و منابع مجهز به فناوری اطلاعات در یک سازمان اشاره دارد. ITBM روشهای خاص را در پیش می‌گیرد و به حوزه‌های زیر کمک می‌کند:

  • مدیریت نمونه کارها (APM)
  • مدیریت مالی
  • مدیریت پروژه
  • تحویل سریع و به موقع

مجموعه اقدامات ITBM، دو فعالیت سطح بالا زیر را انجام می‌دهد:

  • ادغام مجموعه‌ای از سیستم‌های مدیریت فناوری اطلاعات
  • فراهم کردن اطلاعات و منابع IT را که برای انجام عملیات روزمره کسب و کار استفاده می‌شود.

نتیجه این اقدامات، می‌تواند سازمان‌ها را قادر سازد تا این منابع را با استفاده از گردش کار از پیش تعریف شده مطابق با آخرین متدولوژی چارچوب Agile و Lean‌، بهینه و کنترل کنند.

بهترین مزایای تجاری ITBM

دلایل مختلفی وجود دارد که شرکت‌ها ممکن است این روش را انتخاب کنند. نیاز است یک نگاهی بیندازیم.

اطلاعات و قابلیت مشاهده جامع

با اعتماد بیشتر سازمان‌ها به فناوری‌، خطرات و مسئولیت‌های جدیدی در کلیه سطوح سازمان، ایجاد می‌شود. تصمیم‌گیری در مورد عملیات و سرمایه‌گذاری‌های تجاری به تجزیه و تحلیل دقیق همه حوزه‌ها و بخش‌های سازمان نیاز دارد. این تجزیه و تحلیل، سازمان‌ها را ملزم می‌کند تا تمام منابع اطلاعات را در یک زمان واقعی ادغام و پردازش کنند.

تأثیر و تجزیه و تحلیل ریسک

مدیریت خدمات فناوری اطلاعات‌، سبب مدیریت ریسک یک سازمان می‌شود. وقتی میزان داده‌ها در پروژه‌ها یا فن‌آوری‌های مربوطه زیاد باشد، پیاده‌سازی و کنترل ریسک یک چالش مهم است.

مدیریت ریسک از یک چرخه پیروی می‌کند و به عنوان یک روند مداوم حرکت می‌کند. عناصر اصلی مدیریت ریسک، شامل شناسایی‌، اولویت‌بندی و نظارت بر داده‌های مختلف خطرناک است.

یک راه‌حل ITBM، منابع اضافه شده یا مصرف شده یا حذف شده به سرویس خدمات را در اختیار شما قرار می‌دهد. خدمات خود را می‌توانید به گونه‌ای تنظیم کنید که سخت‌گیرانه باشد و رفتارهای خطرناک را در نظر می‌گیرد.

از قابلیت‌های مشابه می‌توان برای ردیابی و کنترل دارایی‌ها و سایر منابع استفاده کرد‌. در نتیجه تأثیر ریسک را برای سازمان‌های تجاری مجهز به فناوری اطلاعات کاهش می‌دهد.

گردش کار ساده و مدیریت شرکت

خودکار کردن کارهای تکراری، تنظیمات و گردش کار به سازمان‌ها کمک می‌کند کارهای بیشتری را با کمترین تنظیمات و منابع انجام دهند. از آنجا که سازمان‌ها در انواع راه‌حل‌های فناوری سرمایه‌گذاری می‌کنند و خدمات خود را در محیط‌های ترکیبی مانند ابر ارائه می‌دهند‌، نیاز به ساده‌سازی فرآیند اجرای Agile و DevOps برای کارهای روزمره کسب و کار و فناوری اطلاعات دارند.

فناوری‌های ITBM به موارد زیر کمک می‌کند:

  • تیم‌ها را همگام‌سازی کنید
  • گردش کار مالی را ساده کنید
  • پروژه‌ها و دارایی‌های منسجم را به طور جمعی مدیریت کنید
  • منابع سرمایه‌گذاری شده در تمام پروژه‌ها را پیگیری کنید
در نتیجه‌، سازمان‌ها می‌توانند با آگاهی کامل از دارایی‌های موجود‌، تلاش‌ها را بیشتر کنند و زنجیره مدیریت پروژه‌های سازمانی را ساده‌تر کنند.

همسویی فناوری و کسب و کار

عامل موفقیت‌آمیز تحول دیجیتال‌، توانایی سازمان‌های ITSM در همسویی سرمایه‌گذاری‌های فناوری با اهداف تجاری است. سازمان‌های تجاری‌، چشم‌انداز بازار و فناوری اطلاعات سازمانی را به طور مداوم پیگیری می‌کنند و برای شناسایی نیازها‌، مدیریت عملکرد و ارائه نتایج به روش‌های معتبری نیاز دارند.

راه‌حل ITBM در توانایی اتصال IT به ROI از طریق بینش معیارهای مبتنی بر اطلاعات جامع و زمان واقعی، نهفته است. سازمان‌ها باید بدانند که کجا و چگونه می‌توانند فرایندها و هزینه‌های اضافه را از بین ببرند.

فناوری‌های ITBM معمولا از یک پروژه همه جانبه با قابلیت‌های مدیریت چرخه عمر نمونه کارها برخوردار هستند که استفاده از داده‌های چارچوب ITSM را آسان‌تر می‌کند. در نتیجه‌، هر گردش کار و تصمیم می‌تواند مطابقت داشته باشد تا اهداف سازمانی را بر اساس معیارهای توافق شده و بینش‌های داده محور تنظیم کند.

بهینه‌سازی و انعطاف‌پذیری منابع

تحول دیجیتال، یک تغییر الگو برای بسیاری از افراد در صنعت و سازمانهایی است که در این زمینه عقب هستند. این سازمان‌ها اغلب در تلاشند تا منابع IT را در برابر هزینه‌های عملیاتی، بهینه کنند.

تغییر موثر فرهنگ‌، استراتژی کسب و کار و فن‌آوری‌ها یا فنون مورد استفاده برای انجام مذاکرات کسب و کار، یکی از مهمترین عوامل موثر در عدم توانایی سازمانهاست.

فناوری‌های ITBM می‌توانند نقش مهمی‌ در این زمینه داشته باشند‌. مانند ارائه یک رابط یکپارچه و جامع برای کنترل کلیه اطلاعات و گردش کار دارایی در حوزه‌های مدیریت سبد مالی و کاربردی.

نکته مهم در ITBM

با وجود ارزش‌هایی که ITBM دارد، فضای فناوری ITBM هنوز آماده نیست. این صنعت هنوز نتوانسته است استانداردهای مشخصی راجع به اینکه کدام یک از فن آوری‌ها یک راه‌حل جامع ITBM تشکیل می‌دهد‌، تعیین کند.

منبع: www.bmc.com

مقاله‌های بیشتر