امنیت اطلاعات، یعنی حفاظت اطلاعات و سیستم‌های اطلاعاتی از فعالیت‌های غیرمجاز. این فعالیت‌ها عبارتند از دسترسی، استفاده، افشا، خواندن، نسخه برداری یا ضبط، خراب کردن، تغییر و دست‏کاری.
اطلاعات در سازمان‌ها، شاهرگ حیاتی محسوب می‌گردد. دست‏یابی به اطلاعات و عرضه‌‏ی مناسب و سریع آن، همواره مورد توجه سازمان‌هایی است که اطلاعات در آن‌ها دارای نقش محوری و سرنوشت‌ساز است. سازمان‌ها و مؤسسات باید یک زیرساخت مناسب اطلاعاتی برای خود ایجاد کنند و در جهت سازماندهی اطلاعات در سازمان خود حرکت نمایند.

نقش امنیت فناوری اطلاعات در فرایندهای هلپ دسک چیست؟

هلپ دسک و امنیت در فناوری اطلاعات دو مفهوم در هم پیچیده هستند و چگونگی اجرای هلپ دسک می تواند یک تغییر مثبت در امنیت IT سازمان تان ایجاد کند. کارشناس هلپ دسک به کاربران برای حل مشکلاتشان کمک می کنند و اغلب سازمان ها به سرعت پاسخگویی آن ها توجه می کنند و امنیت در اولویت پایین تری قرار می گیرد.

بیشتر نرم افزارهای Help Desk تنها از اطلاعات شخصی برای تشخیص هویت استفاده می کنند مثل نام و شماره پرسنلی. افراد سودجو از این طریق می توانند به منابع IT دست پیدا کنند. داده هایی برای اطمینان از سطح امنیت سیستم در سازمان وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید.

نشانه گذاری تیکت ها

بهتر است هنگام ثبت تیکت فیلدی برای مشخص کردن خطرات امنیتی وجود داشته باشد. به طور مثال، اگر سرویس دسک IT نتواند دسترسی شخصی را با شماره تلفن شناسایی کند، فیلد مورد نظر برای اعتبارسنجی باید تیک زده شود. همچنین تیکت‌ها می توانند در طول فرایند ثبت درخواست، نشانه گذاری شوند. تصور کنید یک کارشناس سرویس دسک با کاربر نهایی در ارتباط باشد و متوجه عدم به روز رسانی نرم افزارهای او می شود. چنانچه کاربر نهایی به هر دلیلی از بروزشدن نرم افزارها یا نصب پچ امنیتی مقاومت کند تیکت باید نشانه دار شود.

کارشناسان سرویس دسک از نشانه‌ای که روی تیکت وجود دارد متوجه مشکل امنیتی موجود از سمت کاربر می شوند. مثل زمانی که شخص تماس گیرنده یا درخواست دهنده برای دادن اطلاعات شخصی برای تشخیص هویت مقاومت می کند و روی درخواست خود پافشاری می کند یا مثلا از کارشناس میخواهد “فقط یک بار” کار او انجام شود. در این گونه موارد لازم است از طریق مرکز تماس به کاربر پیام هشدار فرستاده شود.

تنظیم سطوح مناسب برای تشخیص هویت

شاید شناسایی کاربر نهایی نو تصمیم گیری برای سطح دسترسی او در سازمان احتیاج به مهارت خاصی داشته باشد. اما شما می توانید با به کارگیری نرم افزار، کاربرانی را که از طریق سایت یا تلفن های داخلی تیکت ثبت می کنند با آن ها که خارج از محیط سازمان از طریق ریموت درخواست خودشان را اعلام میکنند، سطح دسترسی متفاوتی ایجاد کنید.

استفاده از نرم افزاری مناسب برای مدیریت تجهیزات و دارایی

استفاده از نرم افزارهای خوب برای مدیریت تجهیزات و دارایی می تواند نقطه قوتی در امنیت IT باشد. این نرم افزار اطلاعاتی را درباره تجهیزاتی که کاربران نهایی هر روز با آن ها در ارتباط هستند، جمع آوری می کند. این اطلاعات شامل نرم افزارهایی ست که روی آن تجهیزات نصب شده که از این طریق آپدیت بودن یا نبودن آن ها تشخیص داده می شود. با استفاده از گزارش های مدیریت تجهیزات تغییرات داده شده در نرم افزار و سخت افزارهای سیستم مشخص می شود و وضعیت کاربر درخواست دهنده بررسی می گردد. چنانچه شخصی اطلاعات کامل و دقیق در درخواست خود مطرح نکرده باشد، تیکت می تواند برای بررسی بیشتر نشانه گذاری شود.

امنیت در نرم‌افزار هلپ‌دسک گاما

از تجربه های موفق یا Best Practice هلپ دسک برای ایجاد امنیت در فعالیت های IT در حل مشکلات رایج کاربران نهایی مثل فراموشی رمز عبور استفاده می شود. آموزش مستمر کارشناسان هلپ دسک و تمام کارمندان IT در جهت حفظ امنیت فناوری اطلاعات و چگونگی مواجهه با تهدیدهای بالقوه امری ضروری و مهم است.

مقالات مرتبط